Skontaktuj się z nami
+48 785 526 470
kontakt@ptakidrapiezne.pl Formularz kontaktowy
“BORYS”
PUSZCZYK MSZARNY “BORYS”
(Strix nebulosa)
Puszczyk mszarny o imieniu Borys, jest dużym ptakiem z rodziny puszczykowatych. Bardzo łatwy do rozpoznania z pośród innych gatunków sów, duża kolista szlara oraz żółte oczy. Skrzydła i ogon długie i zaokrąglone. Samica zawsze większa od samca, jednak ubarwiona jednakowo.Puszczyk mszarny jest upierzony od dzioba aż do szponów. Dzięki temu że sowy mają swój bezszelestny lot, który pomaga zbliżyć się do ofiary z zaskoczenia nazywane są "Duchami Puszczy". Bardzo rzadki ptak do zaobserwowania , w Polsce odnotowany pierwszy lęg w kraju na Polesiu Lubelskim.
“Gucio i Maja”
Płomykówka “Gucio i Maja”
(Tyto alba)
Płomykówki to najbardziej rozpowszechniony z pośród sów gatunek na świecie. Zamieszkuje wszystkie kontynenty oprócz Antarktyki.Obie płci ubarwione jednakowo, ale samice są nieco większe od samców. Sylwetka smukła, skrzydła długie i wąskie. Szlara w kształcie serca, która działa jak talerz skupiający dźwięki. Uszy ułożone asymetrycznie, dzięki czemu dźwięk dociera do każdego ucha w innym czasie. Kolor oczu czarny, potrafi widzieć prawie całkowitej ciemności.
“Lolek”
Jastrząb gołębiarz “Lolek”
(Accipiter gentilis)
Jastrząb, jastrząb gołębiarz ( łac. Accipiter gentilis) - średnich rozmiarów ptak drapieżny zasiedlający Europę, Azję i Amerykę Północną. Zamieszkuje tereny leśne i można go spotkać w całej Polsce, od nizin po góry. Kiedyś ptak bardzo liczny, niestety teraz przeżywa spadek swojej liczebności, między innymi przez miłośników gołębi, którzy niszczą populację tych doskonałych łowców. Jastrzębie są ptakami bardzo zwinnymi, dzięki długiemu ogonowi potrafią poruszać się między drzewami, dokonując nagłych zwrotów. Latają nisko wykorzystując różne osłony otoczenia, by stać się jak najmniej widocznymi. Ten wszechstronny łowca ma bardzo duży wachlarz jedzenia na które poluje. Swoją nazwę jastrząb gołębiarz wziął od pokarmu, który sobie specjalnie upodobał, czyli gołębi. Zdobycz, którą sobie upolował skubie z futra lub sierści, część niestrawionego pokarmu wydala dnia następnego w formie wypluwki, która czyści przełyk.
“FRUGO”
PUCHACZ BENGALSKI “FRUGO”
(Bubo Bengalensis)
Puchacz o imieniu Frugo bardzo przyjazny, wywodzi się z Indii i jest tam licznym bezszelestnym łowcą. Wyglądem zbliżony do swojego większego europejskiego kuzyna puchacza (bubo bubo). Lubi otwarte skaliste tereny w przeciwieństwie do Bubo Bubo stara się unikać lasów. W większości krajów uważano, że pojawienie się tego ptaka w pobliżu oznacza chorobę. W Indiach jest związanych z puchaczem bengalskim wiele legend, w których niestety zostaje uśmiercony, podobno po kilkudniowym głodzeniu ma przepowiadać przyszłość.
“TOKAY”
PŁOMYKÓWKA “TOKAY”
(Tyto Alba)
Płomykówka o imieniu Tokay, gatunek średniej wielkości sowy, w Polsce nieliczny ptak lęgowy, zamieszkujący stare stodoły, strychy oraz wieże kościołów. Jest to przede wszystkim sowa nocna, łatwo ją poznać po czarnych oczach. Płomykówka jest w stanie polować w całkowitych ciemnościach, wykorzystując tylko zmysł słuchu. Jest w stanie usłyszeć bicie serca myszy, pomaga jej w tym widoczne "serce" na twarzy zwane szlarą - są to piórka tworzące talerz skupiający dźwięki przekazujące je do uszu.
“IRON”
SOKÓŁ PUSTUŁKA “IRON”
(Falco tinnunculus)
Sokół pustułka o imieniu IRON, jest średniej wielkości ptakiem z rodziny sokołowatych który zamieszkuje prawie całą Europę. W Polsce dawniej liczny ptak lęgowy , obecnie jego populacja się zmniejsza i jest już mniej widoczny . Zamieszkujący blisko terenów uprawnych , teraz zasiedla też osiedlowe blokowiska tworząc gniazda na gzymsach. Samica jest większa od samca, różni się też ubarwieniem. Samiec ma głowę w kolorze popielatym, na ogonie widoczny czarny pas. Samica brązowa, mocno kropkowana oraz na ogonie widoczne pręgi.
“HARRY I BELLA”
Jastrząb Harrisa “HARRY I BELLA”
(Parabuteo unicinctus) HARRIS HAWK
Ptak pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej występujący na pustyniach, półpustyniach oraz stepach. Przesiaduje na wysokich kaktusach, natura wyposażyła go w długie nogi, żeby igły nie kuły ciała. Jest jedynym gatunkiem wśród ptaków drapieżnych, który w naturalnym środowisku potrafi polować w stadach złożonych z kilku osobników. Potrafią tworzyć żywą piramidę, aby więcej widzieć, stając jeden na drugim.
“JAKE I ROCKY”
Jastrząb Harrisa “JAKE I ROCKY”
(Parabuteo unicinctus) HARRIS HAWK
Bracia myszołowca towarzyskiego, z wyglądu niemal nie do odróżnienia, ale o całkowicie odmiennych charakterach. JAKE ( czyt.dżejk) Jego imię wzięło się z ulubionej bajki mojego syna "Jake i piraci z nibylandii". Jego cechą charakteru jest spokój i brak agresji do otoczenia, czyli ogólne przyjacielskie nastawienie do każdego;). Czyli dokładnie tak, jak prawdziwy bajkowy JAKE. ROCKY (czyt. roki) To imię wybrała moja żona. Jego charakter jest zupełnie inny niż brata, nieustannie stara się dominować i próbuje zdobyć pozycję przywódcy stada;).
Aktualności
1809.15
Sesja ślubna z sowami
Sesja ślubna nie zawsze musi być taka jak wszystkie, może być jedyna w swoim rodzaju. To te zamknię... więcej
2407.15
Usługi sokolnicze (płoszenie szpaków, gołębi)
W każdej dziedzinie technologia idzie do przodu , co chwilę ulepszenia i wdrożenia nowych pomysłów.... więcej
2006.15
Edukacja przyrodnicza na żywo
Już niedługo wakacje, tak wyczekiwana pora przez wszystkich uczniów. Przez cały rok prowadzimy pł... więcej
Zobacz wszystkie
Zaproś nas do przedszkola lub szkoły wypełniając formularz.
Na pewno się z Tobą skontaktujemy!